Sports
Harrison Basketball Faces Tough Section I Bracket
The Harrison boys and girls varsity basketball teams will begin postseason play with out-of-bracket games this week.
Harrison's varsity basketball teams will enter playoff action this week with a difficult road ahead, needing wins in outbracket playoff games this week just to advance to the first round of the Section I tournament.
The varsity boys team enters this week as the 19th seed in the 25-team Class A bracket. The boys will visit 14th seeded Panas on Wednesday, the winner of that game will visit third-seeded Eastchester Friday night.
Even with upset wins in the first two games, the Huskies would need a third upset on Feb. 22 to qualify for the semifinals at the Westchester County Center in White Plains. (see full bracket below)
Find out what's happening in Harrisonwith free, real-time updates from Patch.
The varsity girls team also enters their tournament as the number 19 seed. The Huskies will visit 14th seeded Saunders for an outbracket game on Wednesday, hoping for a win that would set a first round game with third-seeded Ardsley Friday night.
The girls team would also need a third upset win in their third game to advance to the Westchester County Center.
Find out what's happening in Harrisonwith free, real-time updates from Patch.
Section I Class A Boys Basketball Bracket
Outbracket
Wednesday, Feb. 15.
- No. 25 Yonkers at No. 8 Pearl River
- No. 24 Nyack at No. 9 Riverside
- No. 23 Sleepy Hollow at No. 10 Brewster
- No. 22 Hen Hud at No. 11 Poughkeepsie
- No. 21 Ardsley at No. 12 Rye
- No. 20 Lourdes at No. 13 Beacon
- No. 19 Harrison at No. 14 Panas
- No. 18 John Jay-CR at No. 15 Somers
- No. 17 Lakeland at No. 16 Spring Valley
First round
Friday, Feb. 17
- Lakeland/Spring Valley winner at No. 1 Tappan Zee
- Yonkers/Pearl River winner vs. Nyack-Riverside winner
- Beacon-Lourdes winner at No. 4 Kennedy
- Ardsley/Rye winner at No. 5 Byram Hills
- Poughkeepsie/Hen Hud winner at No. 6 Pelham
- Panas/Harrison winner at No. 3 Eastchester
- Brewster/Sleepy Hollow winner at No. 7 Saunders
- Somers-John Jay-CR winner at No. 2 Peekskill
Quarterfinals
Wedneday, Feb. 22
- Games played at higher seeds
Semifinals and Championships
Feb. 27 - March 4
- Games will be played at the Westchester County Center in White Plains.
Section I Class A Girls Basketball Bracket
Outbracket
Wednesday, Feb. 15
- No. 17 Pelham at No. 16 Nyack
- No. 18 Eastchester at No. 15 Poughkeepsie
- No. 19 Harrison at No. 14 Saunders
- No. 20 Yonkers at No. 13 Brewster
- No. 21 Nanuet at No. 12 Hen Hud
- No. 22 Panas at No. 11 Beacon
- No. 23 Lakeland at No. 10 Rye
First round
Friday, Feb. 17
- Nyack-Pelham winner at No. 1 Pearl River
- No. 9 John Jay-CR at No. 8 Peekskill
- Brewster-Yonkers winner at No. 4 Albertus Magnus
- Hen Hud-Nanuet winner at No. 5 Somers
- Beacon-Panas winner at No. 6 Sleepy Hollow
- Saunders-Harrison winner at No. 3 Ardsley
- Rye-Lakeland winner at No. 7 Byram Hills
- Poughkeepsie-Eastchester winner at No. 2 Tappan Zee
Quarterfinals
- Games are played on Feb. 22 at higher seeded team.
Semifinals and Championships
Feb. 27 - March 4
- Games will be played at the Westchester County Center in White Plains.
Get more local news delivered straight to your inbox. Sign up for free Patch newsletters and alerts.